با احتیاط قارچ بخرید

خبرگزاری ایسنا: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه موردی از ابتلا به مسمومیت قارچ سمی در استان مرکزی گزارش نشده است، از مردم خواست در خرید قارچ دقت کنند.

دکتر جواد نظری اظهار کرد: با وجود اینکه در برخی از استان‌های کشور مواردی از ابتلا به مسمومیت ناشی از مصرف قارچ سمی مشاهده شده است، اما خوشبختانه در استان مرکزی تاکنون هیچ گزارشی از ابتلا به مسمومیت گزارش و مشاهده نشده است.

وی در ادامه گفت: با توجه به گزارش س سی فان – مجله تفریحی و خبری و فرهنگی به نقل از ات واصله از برخی از استان‌های همجوار مبنی بر موارد مسومیت با قارچ، از همه مردم درخواست می‌شود تحت هیچ عنوان قارچ فله‌ایاز بازارچه‌های محلی و روز و بازار‌های سنتی تهیه نکنند.

وی با اشاره به اینکه شناسایی و تشخیص قارچ خوراکی از قارچ سمی بسیار مشکل است، گفت: تنها افراد متخصص و با تجربه، توانایی تفکیک بین این قارچ‌ها را دارند.

دکتر نظری عنوان کرد: از طریق ویژگی‌های ظاهری، بو و رنگ قارچ نمی‌توان به‌طور قطعی سمی و غیر سمی بودن آن را تشخیص داد و به مردم توصیه می‌شود نسبت به خرید قارچ از مراکز و فروشگاه‌های معتبر اقدام کنند.

وی با اشاره به رویش گسترده قارچ در طبیعت در پی بارندگی‌های اخیر اظهار کرد: توصیه اکید این است که افراد از مصرف و دست زدن به هرنوع قارچ در دل طبیعت، در کناره درختان و سایر اماکن خودداری کنند.

نظری افزود: به هیچ عنوان از دستفروشان قارچ خریداری نکرده و قارچ مورد نیاز مصرفی خود رابه صورت بسته بندی شده و دارای شناسه‌های بهداشتی و عرضه شده در فروشگاه‌های معتبر تهیه کنند.

معاون بهداشتی علوم پزشکی اراک در ادامه گفت: بازرسان بهداشتی در صورت عرضه قارچ بدون مشخص بودن هویت بهداشتی در فروشگاه‌ها و مراکز عرضه، وفق مقررات با واحد برخورد خواهند کرد.

به گزارش س سی فان – مجله تفریحی و خبری و فرهنگی به نقل از ایسنا، بر اساس اعلام سازمان اورژانس کشور در مورد آخرین وضعیت مسمومیت با قارچ در ۱۰ استان کشور تا ساعت ۱۱ ظهر امروز ۳۰ اردیبهشت ماه، مجموع مراجعان به اورژانس بر اثر مسمومیت با قارچ سمی به ۸۴۹ نفر رسیده که ۱۴۹ نفر از آن‌ها بستری هستند و ۶۹۰ نفر نیز ترخیص شده‌اند. همچنین تعداد فوتی‌ها به ۱۰ نفر رسیده است.

Post Author:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *