چرا مصرف مواد غذایی شیرین در سحری ممنوع است؟

خبرگزاری تسنیم: یک مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی، اصول تغذیه صحیح در هنگام سحر و افطار را تشریح کرد.    دکتر محمد کاظم زاده با بیان اینکه روزه داران همانند زمانی که روزه نیستند، سه وعده غذا باید در برنامه خود داشته باشند، گفت: این وعده‌ها شامل افطار، شام و سحر است، و صرف غذا در دفعات کمتر از ۲ بار، در سال‌هایی که ماه رمضان در فصل تابستان است، توصیه نمی‌شود.

وی افزود: بهتر است غذای مصرفی در وعده سحری خصوصیات و ویژگی وعده ناهار را داشته باشد، تا از ایجاد گرسنگی در طول روز پیشگیری شود.

کاظم زاده اظهارکرد: با توجه به ساعت صرف افطار و فاصله آن تا وعده سحری، می‌توان ساعتی پس از افطار وعده غذایی مانند شام سبک صرف کرد؛ که این به وضع خود شخص و تمایل او به صرف غذا بستگی دارد.

وی، مصرف غذا‌های سبک و مختصر شامل گروه‌های غذایی شیر و لبنیات (شیر و ماست و پنیر)، میوه و سبزی، نان و غلات (برنج و نان) در هنگام افطار را توصیه کرد و گفت: علاوه بر این گروه غذایی، مصرف شیر گرم، فرنی و شیر برنج، استفاده از مواد غذایی آبکی مثل سوپ کم چرب، آش کم حبوبات، حلیم (بدون روغن) که منبع خوبی از مواد نشاسته ای، فیبر، پتاسیم و منیزیوم است، مایعات به هنگام افطار و سحر، موجب حفظ تعادل آب و مواد معدنی فرد روزه دار می‌شود.

مدیر نظارت بر مواد غذایی دانشگاه به استفاده از سبزی و میوه در هنگام افطار و همچنین در فاصله بین افطار تا سحر، به دلیل دارا بودن مقدار زیادی آب و فیبر، اشاره کرد و افزود: مصرف این مواد غذایی برای دستگاه گوارش بسیار مفید و مانع بروز یبوست می‌شود.

کاظم زاده گفت: سبزی‌ها با دارا بودن مواد مغذی مختلف و آب، علاوه بر تأمین ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن، از تشنگی فرد در طول روز جلوگیری می‌کند.

وی به نامناسب بودن مواد غذایی شیرین در وعده سحری افزود: مصرف مواد غذایی شیرین با تحریک انسولین، موجب ورود قند خون به داخل سلول‌ها و در پی آن کاهش قند خون می‌شوند، مصرف مواد غذایی شیرین و حاوی قند‌های ساده مثل شیرینی و شکلات در وعده سحری، موجب گرسنگی زود هنگام می‌شود.

Post Author:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *