سنندج| درد‌ودل‌ها و گله‌مندی‌های اصحاب فرهنگ و هنر کردستان از عدم حمایت مسئولان

به گزارش س سی فان – مجله تفریحی و خبری و فرهنگی به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، نشست هم‌اندیشی اصحاب فرهنگ و هنر استان امشب با استاندار کردستان برگزار و اهالی این حوزه درددل‌ها، مشکلات و گله‌مندی‌های خود را مطرح کردند.

نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر کردستان در این نشست خطاب به استاندار اظهار داشت: شما انتظار سخنان خلاف واقع را ندارید و همه در اینجا برای بهبود وضعیت فرهنگ و هنر تلاش می‌کنند و درصدد ارتقاء شرایط موجود هستند و این بن مایه توسعه است و برای اینکه توسعه انجام شود باید به وضع موجود راضی نباشیم.

عبید رستمی افزود: در نسل ما کم و کاستی‌های زیادی وجود دارد، بیش از 15 سال است که تالار فرهنگ خراب شده و قول دادند که کمتر از سه سال تالار عظیم شهر ساخته شود، جناب استاندار شما قول دادید در عرض یک سال آن را به نتیجه برسانید و ما روی قول شما حساب کرده‌ایم.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به بعد مادی حوزه فرهنگی گفت: در استان با وجود هنرمندان شایسته از کم‌ترین امکانات برخوردار هستیم و در بعد ایستایی فرهنگ توازون عادلانه امکانات فرهنگی بین همه لازم بوده اما سئوال اینجاست آیا در استان فرهنگی کردستان این توازون عادلانه شکل گرفته است!؟ هرچند انتظار نداریم همه بودجه دولت به حوزه فرهنگ تعلق بگیرد.

نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر کردستان با تاکید بر حمایت مالی از هنرمندان تصریح کرد: باید تولید و عرضه مستمر کالای هنری داشته باشیم، متأسفانه فرهنگ و هنر ما اکنون فصلی است و سئوال اینجاست آیا در طول سال تولید و اجرای مستمر تئاتر را داریم.

وی با بیان اینکه برای جنگ نیامده‌ایم، ادامه داد: هنرمند ما حتی برای نصب بنر در سطح شهر مشکل دارد، بدون اطلاع‌رسانی چگونه می‌توانند کار خود را عرضه کنند، شهرداری همکاری نمی‌کنند.

رستمی افزود: اگر فرهنگ استفاده از منابع آبی و جاده‌ای و غیره را نداشته باشیم هزینه کردن در آن حوزه‌ها بی‌فایده است.

نقاش، محقق و پژوهشگر و مدرس دانشگاه کردستان نیز در ادامه اظهار داشت: فرهنگ معاصر بسیار قدرتمند بوده و غرب یک واژه نیست بلکه پروژه عظیمی در سیاست، فلسفه، علم و هنر است.

فردین صادق ایوبی افزود: فرهنگ پدیده‌ای بوده که در دراز مدت شکل می‌گیرد و عواقب آن هم دراز مدت است.

وی گفت: سئوال اینجاست در حوزه هنری چند کتاب بعد از انقلاب نوشته شده است، اگر هنرمندان در ایران نتوانند کاری انجام دهند در هیچ جای دنیا هم نخواهند توانست.

غفلت در حوزه فرهنگ کردستان

کارگردان سنندجی در ادامه با اشاره به وجود ظرفیت غنی در فرهنگ، هنر و ادب کردستان اظهار داشت: کردستان همانند جزیره‌ای است که دور تا دور آن را آب نامهربانی و غفلت احاطه کرده است.

آزاد محمدی افزود: دستیابی به بیش از 500 جایزه بین‌المللی توسط فیلمسازان کردستانی ظرفیت بزرگی است اما به دلیل قرار گرفتن در جزیره ارتباطی در راه تولید اندیشه ندارند.

وی گفت: باید ذخائر فرهنگی را به صورت ملموس به اثری که مخاطب داشته باشد تبدیل کنیم و اگر استاندار کردستان بخواهد آسیب‌شناسی کند باید همراه خانواده خود به تماشای تئاتر برود.

این کارگردان سنندجی تصریح کرد: متأسفانه در برنامه کلان فرهنگی حرکتی را نمی‌بینیم و نیازمند سازو کار فرهنگی برای تبدیل ذخائر به تولید اندیشه هستیم.

محمدی با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی موجود در استان افزود: متأسفانه غفلت در زمینه سینما وجود دارد و باید با برنامه‌ریزی کلان فرهنگی، فرهنگ را به بخش بزرگی تبدیل کنیم.

مسئولان کردستانی کاری برای هنرمندان انجام نمی‌دهند

زاهد کریمی بازیگر سنندجی نیز در ادامه اظهار داشت: متأسفانه مسئولان به حرف هنرمندان گوش نمی‌دهند و کاری برای ما انجام نمی‌دهند، سئوال اینجاست که تاکنون چه حرکتی برای هنرمندان انجام داده‌اند؟ کدام مسئول دردی از هنرمند در عرصه ملی و استانی درمان کرده است؟

وی گفت: تنها یک فیلم فاخر داشته‌ایم که تولید آن را به فیلمساز غیر بومی داده‌اند، آیا مسئولان آرامش دارند و شب‌ها خوابشان می‌برد، متأسفانه ما چند سال است که امیدوار هستیم اما به جایی نرسیده‌ایم.

انتظار از استاندار کردستان

کامبیز کریمی شاعر، نویسنده و مترجم کردستانی در ادامه اظهار داشت: کرد در جغرافیایی ایران تنها کسی است که فیلم به زبان کردی می‌سازد و خوشبختاته موجی از موسیقی در استان وجود دارد.

وی خطاب به استاندار کردستان گفت: هر استانداری که به استان می‌آید فراخور حال خود اقدامی را انجام داده و بنده تاکنون استراتژی محکم و مشخصی که استاندار کردستان بر مبنای آن حرکت کند ندیده‌ام، آنچه باید ببینیم ندیده‌ایم که این مهم سبب می‌شود در حوزه فرهنگی دچار مشکل شوید.

کریمی تصریح کرد: ما نیازمند بازکردن درهای عرضه در سراسر کشور هستیم تا حداقل به آن مقداری که حق ما بوده برسیم، هیچ مسئولی در این مملکت حاضر به آوردن جشنواره‌ای به استان نیست و ما نیازمند برنامه کلان و دراز مدت و بازکردن درها به سمت و سوی فرهنگ، هنر و تئاتر هستیم.

کار فرهنگی در بیجار انجام نمی‌شود

جعفر ولدبیگی مدرس و پیشکسوت تئاتر کردستانی اظهار داشت: در شهرستان بیجار مشکلات فراوانی وجود دارد و دست‌های پنهان غیر هنری در سطح استان معضلی بزرگ و مانع اصلی پیشرفت فرهنگ، هنر و عامل سرکوب هنرمندان است.

وی با ابراز تأسف از اینکه کار فرهنگی ویژه سالانه در بیجار وجود ندارد، گفت: خواهشمند هستیم فضای روانی خوبی برای هنرمندان کردستانی فراهم شود.

سالن اختصای موسیقی و تئاتر در سنندج وجود ندارد

مهدی احمدی دیگر هنرمند سنندجی با بیان اینکه کرد و کردستانی با فرهنگ آن شناخته می‌شوند و زیرساخت سرچشمه توسعه است، اظهار داشت: متأسفانه سالن مجهز و مختص به موسیقی و تئاتر در سنندج وجود ندارد.

وی از وجود هنرستان موسیقی در سنندج برای نخستین بار در غرب کشور خبر داد و گفت: باید توجه ویژه‌ای به دانشگاه موسیقی شود و برای آن کم گذاشته نشود.

این هنرمند سنندجی با بیان اینکه نیازمند خانه موسیقی هستیم چراکه موسیقی بخش اساسی فرهنگ ما است، تصریح کرد: برای ایجاد فرهنگ در زمان انتخابات به سراغ موسیقی می‌روند اما پرداخت‌هایی که قول داده شده هنوز محقق نشده است.

وی گفت: ارکست‌های ایجاد شده در استان، در غرب و حتی در کل کشور بی‌نظیر بوده اما برای پیشرفت نیازمند تجهیز شدن هستند چراکه سبب ایجاد بازار کار می‌شوند.

احمدی افزود: باید به حوزه‌های فرهنگی در شهرستان‌ها توجه شود چراکه این شهرستان‌ها فاقد سینما و تئاتر هستند.

توسعه در کردستان اتفاق نمی‌افتد

بهاء‌الدین حسینی فعال فرهنگی سنندجی در ادامه اظهار داشت: در استان کردستان امکانات برای توسعه فراهم است اما متاسفانه توسعه اتفاق نمی‌افتد.

وی گفت: متاسفانه آنقدر فرهنگ کردستان را کوچک کرده‌اند که استان را با "کلاش، کلانه و آش دوغ" می‌شناسند و نمی‌دانند دانشمندان و هنرمندان بزرگی هم داریم.

این فعال فرهنگی با اشاره به برنامه‌های ایام نوروز تصریح کرد: کردها هیچ‌وقت از آزادی‌های داده شده به آنان سوء استفاده نکرده بلکه از آن فرصت نجیبانه و با وقار استفاده کرده‌اند.

وی با بیان اینکه فرهیختگان ما سرخورده و ناامید هستند، گفت: طرح توسعه استراتژیک فرهنگ در حوزه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ضروری است و باید تدوین شود.

حسینی با بیان اینکه بعد از گذشت سال‌ها هنوز تالار فرهنگ آماده نشده است، افزود: نرم‌افزار و راه‌اندازی سایت فرهنگ و هنری کردی، کمک به نشر آثار چاپی هنرمندان و تخصیص بودجه به آنان جزو خواسته‌های ما است.

فعال فرهنگی شهرستان سنندج خاطر نشان کرد: متأسفانه دف و دف‌نوازی که نگینی برای استان و شهر سنندج محسوب می‌شود در حاشیه قرار گرفته است.

ضرورت استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی کردستان

رضا احمدیاری مدرس دانشگاه و انیماتورساز نیز در پایان این نشست اظهار داشت: وجود جذابیت‌های موجود در انیمیشن می‌تواند در راستای فرهنگ‌سازی بر روی تمام قشرها تأثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه طرح تکاپو با عنوان توسعه و اشتغال پایدار آغاز شده است، تاکید کرد: باید از منابع فرهنگی استان استفاده شود چراکه انیمیشن سبب تولید اشتغال و ایجاد ارزش افزوده می‌شود.

Post Author:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *